Pēdējais brīdis
Krāsu spēles
Pavasaris dabā, galvā...
Prieks izaug!
/Daži izvilkumi no manas slejas, kas publicēta žurnālā "Annas Psiholoģija" Nr.2, 2023/
* Kad pirmo reizi ienācu savā dārzā, kuru gan par tādu tolaik bija grūti nosaukt, nezināju, ka šī aizaugusī vieta mani plēsīs tāpat kā es bez žēlastības plēsu nezāles, ka tā cirtīs manās vārīgākajās vietās vēl dziļāk nekā es spēju iedurt ar lāpstu zemē...
* Tie, kam ir dārzs, zina, ka prieks izaug. Katru dienu – jauns. Katru mēnesi – cits. Un katru gadu – atkal un atkal.
* Šodien daba ir mana filozofija, mana terapija un labākā skola.
* Daba atklāj vienu no vissvarīgākajām dzīves gudrībām – pieņemt dzīvi tādu, kāda tā ir. Arī to, ka reizēm tā ir tik melna kā zeme, tik slapja kā rīta rasa un tik uzbrūkoša kā gārsa...
* Ir vērts pazust dārzā. Un nebaidīties reizēm arī nedaudz piekust. Jo labā ziņa ir tā, ka domas dārzā nekad nepiekūst, gluži pretēji – tās, piedzīvojot dabas SPA, attīrās. Vēl vairāk – nākamajā dienā, kad domas atkal samezglojas problēmu murskulī, ir iespēja iziet dārzā un momentā atšķetināt to.
* Dārzs ir brīnumaina vieta, kur būt, dabas visvarenības
miniatūra versija, ielikta rāmī – smilšu kaste, kurā spēlēties ar dzīvi,
stādot augus, mainot tos vietām, radot savu ideālo pasauli, kurā dzīvot. Vienalga,
cik ne-ideāla tā būtu aiz žoga un kādi vēji tur pūstu...
* Vietā, kur esmu radījusi savu ideālo pasauli, visticamāk, kāds cits būtu radījis savu vīziju un piepildījis savas ilgas... Iespējams, būtu tēmējis augstāk, tālāk un pavisam citā vietā... Jeb kā es mēdzu teikt – skaists dārzs katram ir cits dārzs! Jo nav tāda viena pareizā dzīves modeļa. Un galu galā mums katram ir savs sākumpunkts, arī finansiāls.
* Dārzs ļauj iemīlēt dzīvi, piedot salnām un cilvēkiem,
ļauj neliekties vējā kā tikko iestādītam kokam, bet meklēt pēc atbalsta un
noturēties savā vietā, savos lēmumos, izvēlēs...
* Dārzs dod iespēju vienmēr ilgoties pēc rītdienas, lai
atkal ieraudzītu skaistumu, ko pasaule rada. Vērot dabu, kā tā mainās. Vērot
sevi, kā mainies pats. Un skatīties, kā abi augat.
* Dārzs mainās ne tikai tādēļ, ka tas aug. Dārzs mainās, jo mainās cilvēks, kas šo dārzu kopj.
* Šodien esmu pārliecināta, ka ikviens,
kurš izvēlas kārtot un iekopt vidi ap sevi, nedara to tikai praktisku apsvērumu
dēļ, bet apzināti vai neapzināti vēlas sakārtot sevi, kaut ko atrisināt sevī...
Un, jo mežonīgāku vidi izvēlas kārtot, jo lielāka ir nepieciešamība pēc
pārmaiņām, un jā – arī lielāks prieka lēciens pēc tam.
* Man dārzs ir īpaša vieta pasaulē. Savā dārzā tu atradīsi savas atbildes. Iespējams, tās būs pavisam citas. Šī ir oda dabai, mana mīlestības vēstule tai. Un pateicība.
Paslēpes
Mani novērojumi. Ja vēlies - padomi
1. Samērīgums. Manuprāt, tas ir, ja ne pats svarīgākais, tad ļoti, ļoti svarīgs faktors. Patiesībā par to jādomā, būvējot māju. Mazā dārzā neder liela māja. Neder, un viss. Bet bieži vien tā tur stāv, dabūt prom nevar un ar dārzu kaut kas ir jāiesāk. Kaut ko iesākt var, bet... nemaz nav viegli. Viena no iespējām - vizuāli pacelt dārzu uz augšu, taču tad atkal jāraugās, lai saules nepietrūktu. Jo tad atkal nebūs labi. Savukārt lielā teritorijā maza māja der, bet neder mazas dobes. Labāk vienu lielu un izteiksmīgu!
2. Kokaugi. Tie ir galvenais dārza apjoma un karkasa veidotāji. Daudzi neizmanto kokaugus, lai noslēptos no kaimiņiem, un neizmanto tos, lai noslēptu nepievilcīgu skatu. Var jau būt, ka kādam tiešām patīk dzīvot kā uz skatuves vai lūkoties kaimiņam logos. Tas tiešām jānoskaidro! Jo, ja nu patīk!? Tāpat bieži vien, sastādot kokaugus līnijā gar žogu, joprojām nav iespējams noslēpties, tāpēc, manuprāt, reizēm ir vērts pakāpties nostāk - vairāk uz dārza centru. Taču daudzi baidās zaudēt zālienam atvēlēto teritoriju, kur varētu gulēt un sauļoties. Un galu galā sauļojas "uz skatuves". Par to vērts padomāt, jo vienmēr var mēģināt panākt divus (reizēm vairāk) labumus uzreiz.
3. Dārza funkcija. Ar to, iespējams, būtu jāsāk - ar sapratni, kam dārzs tiks izmantots. Vai vēlies uz to skatīties, vai tajā būt, vai vēlies daudz smaržu un krāsu, vai arī mūžzaļus akcentus, vai varbūt visu kopā? Vai gribi dārzeņus audzēt, vai arī nedarīt neko? Vai gribi, lai bērni varētu spēlēt bumbu, vai arī līkumot pa taciņām savā "mūžamežā"? Ir tiks daudz jautājumu, kurus sev uzdot, pirms saprast, kurp doties. Jo doties var visdažādākajos virzienos. Man patīk teikt, ka ir ļoti daudz variāciju, kā izveidot dārzu, bet tikai viens būs īstais tev šobrīd. Iespējams, pēc dažiem gadiem vēlēsies jau kaut ko citu, bet, manuprāt, vajag dzīvot "šeit un tagad" un izvēlēties to, ko vēlies šobrīd.
Gaidot pavasari
Pavasara sajūta dzimst janvārī
Gads manā dārzā
Dāvanas!
*Ar grāmatu, kas aizvedīs pārdomu ceļojumā uz dārzu, un ļaus pasmaidīt par dārznieka dzīvi un izvēlēm.
*Ar plānotāju/piezīmju grāmatu, lai ir kur piefiksēt nopirkto augu nosaukumus un plānot dārzu.
* Ar kreklu ar divdomīgu uzrakstu, kuru sapratīs ikviens dārznieks, un ne tikai!
Un tepat jau visas dāvanas ir! Atliek vien izvēlētes īsto vai salikt komplektu Jūsu mīļajam cilvēkam, un pavasaris pie viņa ieradīsies daudz agrāk